FIFA World Cup

2018 FIFA WC: All the details about the fixture, venues and teams for the Indian football fans

[caption id="attachment_66144" align="aligncenter" width="579"]The detailed fixture of the FIFA World Cup in Russia. | Image: Twitter The detailed fixture of the FIFA World Cup in Russia. | Image: Twitter[/caption]


XtraTime Web Desk:
India might never have taken part in the FIFA World Cup events, but the craze for the event in the sub-continent is as much as it is in Brazil, Spain, England or Argentina. People eagerly wait to see their favourite teams in action for four long years.

Here goes the detailed fixture of the the entire event and the timings too are in Indian Standard Time for all the followers of www.xtratime.in :












































FIFA World Cup 2018
GroupsTeams
Group ARussia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay
Group BPortugal, Spain, Morocco, Iran
Group CFrance, Australia, Peru, Denmark
Group DArgentina, Iceland, Croatia, Nigeria
Group EBrazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia
Group FGermany, Mexico, Sweden, South Korea
Group GBelgium, Panama, Tunisia, England
Group HPoland, Senegal, Colombia, Japan

Here's the complete schedule of FIFA World Cup 2018:
















































































































































































































































































































































































































































































FIFA World Cup 2018: Full Schedule
GROUP STAGE
DateMatchVenueKick-off
Thursday, June 14Russia v Saudi Arabia (A)Moscow (Luzhniki)9.30pm
Friday, June 15Egypt v Uruguay (A)Ekaterinburg6.30pm
Friday, June 15Morocco v Iran (B)St Petersburg9.30pm
Saturday, June 16Portugal v Spain (B)Sochi00.30am
Saturday, June 16France v Australia (C)Kazan4.30pm
Saturday, June 16Argentina v Iceland (D)Moscow (Spartak)7.30pm
Saturday, June 16Peru v Denmark (C)Saransk10.30pm
Sunday, June 17Croatia v Nigeria (D)Kaliningrad01.30pm
Sunday, June 17Costa Rica v Serbia (E)Samara6.30pm
Sunday, June 17Germany v Mexico (F)Moscow (Luzhniki)9.30pm
Monday, June 18Brazil v Switzerland (E)Rostov-on-Don00.30am
Monday, June 18Sweden v South Korea (F)Nizhny Novgorod6.30pm
Monday, June 18Belgium v Panama (G)Sochi9.30pm
Tuesday, June 19Tunisia v England (G)Volgograd00.30am
Tuesday, June 19Poland v Senegal (H)Moscow (Spartak)6.30pm
Tuesday, June 19Colombia v Japan (H)Saransk9.30pm
Wednesday, June 20Russia v Egypt (A)St Petersburg00.30am
Wednesday, June 20Portugal v Morocco (B)Moscow (Luzhniki)6.30pm
Wednesday, June 20Uruguay v Saudi Arabia (A)Rostov-on-Don9.30pm
Thursday, June 21Iran v Spain (B)Kazan00.30am
Thursday, June 21France v Peru (C)Ekaterinburg6.30pm
Thursday, June 21Denmark v Australia (C)Samara9.30pm
Friday, June 22Argentina v Croatia (D)Nizhny Novgorod00.30am
Friday, June 22Brazil v Costa Rica (E)St Petersburg6.30pm
Friday, June 22Nigeria v Iceland (D)Volgograd9.30pm
Friday, June 22Serbia v Switzerland (E)Kaliningrad00.30am
Saturday, June 23Belgium v Tunisia (G)Moscow (Spartak)6.30pm
Saturday, June 23Germany v Sweden (F)Sochi9.30pm
Sunday, June 24South Korea v Mexico (F)Rostov-on-Don00.30am
Sunday, June 24England v Panama (G)Nizhny Novgorod6.30pm
Sunday, June 24Japan v Senegal (H)Ekaterinburg9.30pm
Monday, June 25Poland v Colombia (H)Kazan00.30am
Monday, June 25Uruguay v Russia (A)Samara8.30pm
Monday, June 25Saudi Arabia v Egypt (A)Volgograd8.30pm
Tuesday, June 25Spain v Morocco (B)Kaliningrad00.30am
Tuesday, June 25Iran v Portugal (B)Saransk00.30am
Tuesday, June 26Denmark v France (C)Moscow (Luzhniki)8.30pm
Tuesday, June 26Australia v Peru (C)Sochi8.30pm
Wednesday, June 27Nigeria v Argentina (D)St Petersburg00.30am
Wednesday, June 27Iceland v Croatia (D)Rostov-on-Don00.30am
Wednesday, June 27South Korea v Germany (F)Kazan8.30pm
Wednesday, June 27Mexico v Sweden (F)Ekaterinburg8.30pm
Thursday, June 28Serbia v Brazil (E)Moscow (Spartak)00.30am
Thursday, June 28Switzerland v Costa Rica (E)Nizhny Novgorod00.30am
Thursday, June 28Japan v Poland (H)Volgograd8.30pm
Thursday, June 28Senegal v Colombia (H)Samara8.30pm
Friday, June 28England v Belgium (G)Kaliningrad00.30am
Friday, June 28Panama v Tunisia (G)Saransk00.30am
LAST 16
Saturday June 301C v 2D (Match 50)Kazan8.30pm
Sunday July 11A v 2B (Match 49)Sochi00.30am
Sunday July 11B v 2A (Match 51)Moscow8.30pm
Monday July 21D v 2C (Match 52)Nizhny Novgorod00.30am
Monday July 21E v 2F (Match 53)Samara8.30pm
Tuesday July 31G v 2H (Match 54)Rostov-on-Don00.30am
Tuesday July 31F v 2E (Match 55)St Petersburg8.30pm
Wednesday July 41H v 2G (Match 56)Moscow (Spartak)00.30am
QUARTER-FINALS
Friday, July 6Winner 49 v winner 50 (57)Nizhny Novgorod8.30pm
Saturday, July 7Winner 53 v winner 54 (58)Kazan00.30am
Saturday, July 7Winner 55 v winner 56 (60)Samara8.30pm
Sunday, July 8Winner 51 v winner 52 (59)Sochi00.30am
SEMI-FINALS
Wednesday, July 11Winner 57 v winner 58St Petersburg00.30am
Wednesday, July 11Winner 59 v winner 60Moscow (Luzhniki)00.30am
THIRD-PLACE PLAY-OFF
Saturday, July 14Losers of two semi-finalsSt Petersburg8.30pm
FINAL
Sunday, July 15Winners of two-semi-finalsMoscow (Luzhniki)9.30pm

*Time in IST 

 

About Web Master

0 comments:

Post a Comment

Powered by Blogger.